PC1004-561K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC1004-561K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
560UH 10% POWER CHIP INDUCTOR
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Product Status :
Active
Type :
Wirewound
Package :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Series :
PC1004
Package / Case :
Nonstandard
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
320 mA
DC Resistance (DCR) :
1.9Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
560 µH
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
PC1004-561K-RC
Allied Components International PC1004-561K-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD