PC0705-4R7M-RC
Mfr.Part #
PC0705-4R7M-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
4.7uH +/-20% Power Chip Inductor
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
Size / Dimension :
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.209" (5.30mm)
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Current Rating (Amps) :
3.5 A
Ratings :
Tolerance :
±20%
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Features :
Package / Case :
Nonstandard
Frequency - Self Resonant :
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Inductance :
4.7 µH
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Q @ Freq :
Material - Core :
Series :
PC0705
Datasheets
PC0705-4R7M-RC
Allied Components International PC0705-4R7M-RC
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD