PC06SE-16-26P
Mfr.Part #
PC06SE-16-26P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Insert Material :
Neoprene
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Number of Contacts :
26
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Radiation Hardening :
No
Contact Style :
Pin
Published :
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions :
26
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Male
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Datasheets
PC06SE-16-26P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06SE-16-26P Overview
PC06SE-16-26P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06SE-16-26P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06SE-16-26P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER