PC06SE-14-19P
Mfr.Part #
PC06SE-14-19P
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
19
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Insert Material :
Neoprene
Number of Pins :
19
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
7.5A
Feature :
Backshell, Coupling Nut
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Cable, Free Hanging
Published :
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
PC06SE-14-19P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06SE-14-19P Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26482 Series I, PC Series of products.The device is equipped with 19 pins.It's best to use it when the temperature is below 125°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.Its Backshell, Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Cable, Free Hanging.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.
PC06SE-14-19P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06SE-14-19P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06SE-14-19P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER