PC06SE-14-18S(SR)
Mfr.Part #
PC06SE-14-18S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
18
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
PC06SE-14-18S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06SE-14-18S(SR) Overview
PC06SE-14-18S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06SE-14-18S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06SE-14-18S(SR) Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER