PC06SE-14-15S
Mfr.Part #
PC06SE-14-15S
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Unshielded
Gender :
FEMALE
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Cable, Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
15
Published :
Number of Contacts :
15
Contact Plating :
Datasheets
PC06SE-14-15S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06SE-14-15S Overview
PC06SE-14-15S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06SE-14-15S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06SE-14-15S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER