PC06SE-12-10S(SR)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06SE-12-10S(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Neoprene
Mount :
Cable, Free Hanging
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
7.5A
Contact Style :
Socket
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
10
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
PC06SE-12-10S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06SE-12-10S(SR) Overview
PC06SE-12-10S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06SE-12-10S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06SE-12-10S(SR) Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER