PC06P-22-36S
Mfr.Part #
PC06P-22-36S
Description
CONN PLUG FMALE 36P GOLD SLD CUP
Current Rating :
7.5A
16 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Contacts :
36
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
36
Datasheets
PC06P-22-36S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 36 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06P-22-36S Overview
PC06P-22-36S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06P-22-36S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06P-22-36S Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER