PC06P-22-21P
Mfr.Part #
PC06P-22-21P
Description
CONN PLUG MALE 21P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
13A
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Total Number of Contacts :
21
Number of Positions :
21
Datasheets
PC06P-22-21P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06P-22-21P Overview
PC06P-22-21P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06P-22-21P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06P-22-21P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER