PC06P-20-39S
Mfr.Part #
PC06P-20-39S
Description
CONN PLUG FMALE 39P GOLD SLD CUP
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Total Number of Contacts :
39
Contact Style :
Socket
Clear Chromate over Bright Cadmium
Radiation Hardening :
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Positions :
39
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gender :
FEMALE
Filter Feature :
Datasheets
PC06P-20-39S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06P-20-39S Overview
PC06P-20-39S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06P-20-39S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06P-20-39S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER