PC06P-18-30P
Mfr.Part #
PC06P-18-30P
Description
CONN PLUG MALE 30P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Number of Positions :
30
Shell Size - Insert :
18-30
Total Number of Contacts :
30
Contact Style :
Pin
Current Rating :
13A
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Cable, Free Hanging
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Datasheets
PC06P-18-30P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 30 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06P-18-30P Overview
PC06P-18-30P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06P-18-30P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06P-18-30P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER