PC06P-14-18S
Mfr.Part #
PC06P-14-18S
Description
CONN PLUG FMALE 18P GOLD SLD CUP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Style :
Socket
Total Number of Contacts :
18
Number of Positions :
18
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
Unknown
Gender :
FEMALE
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
MIL Conformance :
Mount :
Free Hanging
Datasheets
PC06P-14-18S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06P-14-18S Overview
PC06P-14-18S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06P-14-18S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06P-14-18S Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER