PC06P-12-10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06P-12-10P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
No
Contact Style :
Pin
Insert Material :
Neoprene
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
10
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Termination :
Solder Cup
Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
10
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
12-10
Additional Feature :
POLARIZED
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Potted
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2006
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Cable, Free Hanging
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
PC06P-12-10P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06P-12-10P Overview
PC06P-12-10P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06P-12-10P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06P-12-10P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER