PC06E-20-41S(SR)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06E-20-41S(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 41P GOLD SLD CUP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Pins :
41
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Current Rating :
7.5A
Mount :
Cable, Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Neoprene
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Style :
Socket
Shell Size - Insert :
20-41
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
41
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Contacts :
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
PC06E-20-41S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-20-41S(SR) Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26482 Series I, PC belongs to the MIL-DTL-26482 Series I, PC Series.A 41 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 125°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut feature.There is a Cable, Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~125°C.
PC06E-20-41S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-20-41S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-20-41S(SR) Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER