PC06E-20-41S
Mfr.Part #
PC06E-20-41S
Description
CONN PLUG FMALE 41P GOLD SLD CUP
Stock
2
In Stock :
2
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
20-41
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
Mount :
Cable, Free Hanging
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
FEMALE
Additional Feature :
POLARIZED
Neoprene
Total Number of Contacts :
41
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Termination :
Solder Cup
Empty Shell :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
41
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Published :
2006
Datasheets
PC06E-20-41S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-20-41S Overview
PC06E-20-41S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-20-41S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-20-41S Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER