PC06E-20-39S(SR)
Mfr.Part #
PC06E-20-39S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 39P GOLD SLD CUP
Stock
2
In Stock :
2
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Min Operating Temperature :
-55°C
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Size - Insert :
20-39
Contact Plating :
Unshielded
Number of Contacts :
39
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
39
Contact Style :
Socket
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Datasheets
PC06E-20-39S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-20-39S(SR) Overview
PC06E-20-39S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-20-39S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-20-39S(SR) Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER