PC06E-20-39P(SR)
Mfr.Part #
PC06E-20-39P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 39P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Number of Positions :
39
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
20-39
Published :
2006
Solder Cup
Contact Plating :
Gold
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Threaded
Number of Contacts :
39
Connector Type :
Plug, Male Pins
Neoprene
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
13A
Datasheets
PC06E-20-39P(SR)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-20-39P(SR) Overview
PC06E-20-39P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-20-39P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-20-39P(SR) Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER