PC06E-18-32SW
Mfr.Part #
PC06E-18-32SW
Description
CONN PLUG FMALE 32P GOLD SLD CUP
Number of Positions :
32
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Total Number of Contacts :
32
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Additional Feature :
POLARIZED
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Orientation :
W
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
FEMALE
Clear Chromate over Bright Cadmium
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Mount :
Cable, Free Hanging
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Datasheets
PC06E-18-32SW
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk W Threaded
PC06E-18-32SW Overview
PC06E-18-32SW Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-18-32SW Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-18-32SW Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER