PC06E-18-32S(SR)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06E-18-32S(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 32P GOLD SLD CUP
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Neoprene
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
32
Termination :
Solder Cup
Number of Contacts :
32
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Style :
Socket
Packaging :
Bulk
Mount :
Cable, Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Shell Size - Insert :
18-32
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
7.5A
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Datasheets
PC06E-18-32S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-18-32S(SR) Overview
PC06E-18-32S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-18-32S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-18-32S(SR) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER