PC06E-18-32S
Mfr.Part #
PC06E-18-32S
Description
CONN PLUG FMALE 32P GOLD SLD CUP
Number of Positions :
32
Gender :
FEMALE
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Contact Style :
Socket
Additional Feature :
POLARIZED
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gold
DIN Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
32
MIL Conformance :
Empty Shell :
Mount :
Cable, Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-26482
16 Weeks
Filter Feature :
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
PC06E-18-32S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-18-32S Overview
PC06E-18-32S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-18-32S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-18-32S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER