PC06E-18-11P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06E-18-11P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 11P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
11
Filter Feature :
No
Termination :
Solder Cup
Mount :
Cable, Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Total Number of Contacts :
11
Mixed Contacts :
Connector Type :
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Neoprene
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
MIL Conformance :
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A
Additional Feature :
POLARIZED
Feature :
Backshell, Coupling Nut
DIN Conformance :
Datasheets
PC06E-18-11P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-18-11P Overview
PC06E-18-11P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-18-11P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-18-11P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER