PC06E-16-26S(SR)
Mfr.Part #
PC06E-16-26S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 26P GOLD SLD CUP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Length :
51.99mm
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
26
Number of Contacts :
26
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Gold
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Solder Cup
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
Published :
Plating :
Cadmium
Datasheets
PC06E-16-26S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-16-26S(SR) Overview
PC06E-16-26S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-16-26S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-16-26S(SR) Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER