PC06E-16-26P(SR)
Mfr.Part #
PC06E-16-26P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 26P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
26
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Solder Cup
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Style :
Pin
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
26
Datasheets
PC06E-16-26P(SR)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-16-26P(SR) Overview
PC06E-16-26P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-16-26P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-16-26P(SR) Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER