PC06E-16-23S(003)
Mfr.Part #
PC06E-16-23S(003)
Description
CONN PLUG FMALE 23P GOLD SLD CUP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
23
Color :
Olive Drab
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
23
Threaded
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Olive Drab Cadmium
Current Rating :
13A
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Style :
Socket
Datasheets
PC06E-16-23S(003)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 23 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-16-23S(003) Overview
PC06E-16-23S(003) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-16-23S(003) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-16-23S(003) Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER