PC06E-16-23P
Mfr.Part #
PC06E-16-23P
Description
CONN PLUG MALE 23P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
13A
Unshielded
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
No
Additional Feature :
POLARIZED
Number of Positions :
23
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Contact Style :
Pin
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Bulk
Empty Shell :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Male
Published :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
23
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
Backshell Type :
Solid
Gold
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Datasheets
PC06E-16-23P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 23 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-16-23P Overview
PC06E-16-23P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-16-23P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-16-23P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER