PC06E-14-18S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06E-14-18S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 18P GOLD SLD CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
MIL Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Termination :
Solder Cup
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Empty Shell :
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Insert Material :
Neoprene
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Total Number of Contacts :
18
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Socket
Additional Feature :
POLARIZED
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
18
Datasheets
PC06E-14-18S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-14-18S Overview
PC06E-14-18S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-14-18S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-14-18S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER