PC06E-14-18P(SR)
Mfr.Part #
PC06E-14-18P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Gender :
Male
Number of Positions :
18
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
18
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
7.5A
Datasheets
PC06E-14-18P(SR)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-14-18P(SR) Overview
PC06E-14-18P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-14-18P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-14-18P(SR) Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER