PC06E-14-12S(SR)
Mfr.Part #
PC06E-14-12S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 12P GOLD SLD CUP
Gender :
Male
Number of Positions :
12
Current Rating :
13A
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Contacts :
12
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
PC06E-14-12S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-14-12S(SR) Overview
PC06E-14-12S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-14-12S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-14-12S(SR) Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER