PC06E-14-12P(SR)
Mfr.Part #
PC06E-14-12P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
Male
Number of Positions :
12
Current Rating :
13A
Contact Style :
Pin
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Number of Contacts :
12
Datasheets
PC06E-14-12P(SR)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-14-12P(SR) Overview
PC06E-14-12P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-14-12P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-14-12P(SR) Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER