PC06E-12-10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06E-12-10S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 10P GOLD SLD CUP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
10
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
12-10
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Mount :
Cable, Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Additional Feature :
POLARIZED
Published :
2006
Current Rating :
7.5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
10
Insert Material :
Neoprene
Feature :
Backshell, Coupling Nut
MIL Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact Style :
Socket
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
PC06E-12-10S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06E-12-10S Overview
PC06E-12-10S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06E-12-10S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06E-12-10S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER