PC06CE-14-19S(SR)
Mfr.Part #
PC06CE-14-19S(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insert Material :
Neoprene
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
7.5A
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
19
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Number of Contacts :
19
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Published :
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Datasheets
PC06CE-14-19S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06CE-14-19S(SR) Overview
PC06CE-14-19S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06CE-14-19S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06CE-14-19S(SR) Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER