PC06CE-14-19S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06CE-14-19S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Number of Pins :
19
Shielding :
Unshielded
Contact Style :
Socket
Published :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
19
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Min Operating Temperature :
-55°C
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Neoprene
Gender :
FEMALE
Number of Contacts :
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Threaded
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Contact Plating :
Gold
Datasheets
PC06CE-14-19S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06CE-14-19S Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26482 Series I, PC Series.Devices with 19 pins are available.You should use it when it's below 125°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Backshell, Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.
PC06CE-14-19S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06CE-14-19S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06CE-14-19S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER