PC06CE-12-10S(SR)
Mfr.Part #
PC06CE-12-10S(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
10
Insert Material :
Neoprene
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Shielding :
Unshielded
Contact Style :
Socket
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Number of Contacts :
10
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Mount :
Cable, Free Hanging
Published :
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Datasheets
PC06CE-12-10S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06CE-12-10S(SR) Overview
PC06CE-12-10S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06CE-12-10S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06CE-12-10S(SR) Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER