PC06CE-12-10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06CE-12-10S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Published :
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Insert Material :
Neoprene
Plating :
Cadmium
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Gender :
FEMALE
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Mount :
Cable, Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Number of Contacts :
10
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
PC06CE-12-10S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06CE-12-10S Overview
PC06CE-12-10S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06CE-12-10S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06CE-12-10S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER