PC06A18-30S-SR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06A18-30S-SR
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
PC 30C 1#16,29#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
PLUG
Number of Contacts :
30
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
30
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
Current Rating :
13A
Mount :
Cable, Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
PC06A18-30S-SR
Plug 30 Positions Solder Bulk Straight Threaded
PC06A18-30S-SR Overview
PC06A18-30S-SR Features
PC06A18-30S-SR Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A18-30S-SR Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER