PC06A14-19SW-SR
Mfr.Part #
PC06A14-19SW-SR
Description
PC 19C 19#20 SKT PLUG
Gender :
FEMALE
Number of Pins :
19
Number of Contacts :
19
Orientation :
Straight
Published :
Mount :
CABLE
Contact Style :
Socket
Termination :
Solder
Datasheets
PC06A14-19SW-SR
Solder Bulk Straight
PC06A14-19SW-SR Overview
An orange Bulk case is used to package the product.There are 19 pins on the device.There is a mounting hole at Cable.
PC06A14-19SW-SR Features
PC06A14-19SW-SR Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A14-19SW-SR Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER