PC06A14-18SW-SR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06A14-18SW-SR
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
PC 18C 18#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
Straight
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
Published :
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
18
Packaging :
Bulk
Mount :
CABLE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
18
Datasheets
PC06A14-18SW-SR
Solder Bulk Straight
PC06A14-18SW-SR Overview
Packaging for the product is carried out via a Bulk case.It has 18 pins.In this case, Cable mounts the part.
PC06A14-18SW-SR Features
PC06A14-18SW-SR Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A14-18SW-SR Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER