PC06A-22-55S(SR)
Mfr.Part #
PC06A-22-55S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 55P GOLD SLD CUP
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
55
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Termination :
Solder Cup
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
7.5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
55
Datasheets
PC06A-22-55S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-22-55S(SR) Overview
PC06A-22-55S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-22-55S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-22-55S(SR) Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER