PC06A-22-21P
Mfr.Part #
PC06A-22-21P
Description
CONN PLUG MALE 21P GOLD SLDR CUP
Stock
1
In Stock :
1
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Size - Insert :
22-21
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Style :
Pin
Number of Contacts :
21
Number of Positions :
21
Datasheets
PC06A-22-21P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 21 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-22-21P Overview
PC06A-22-21P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-22-21P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-22-21P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER