PC06A-20-41S(SR)
Mfr.Part #
PC06A-20-41S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 41P GOLD SLD CUP
Stock
2
In Stock :
2
Current Rating :
7.5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Contacts :
41
Published :
2016
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
20-41
Contact Style :
Socket
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
41
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Datasheets
PC06A-20-41S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-20-41S(SR) Overview
PC06A-20-41S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-20-41S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-20-41S(SR) Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER