PC06A-20-39P(SR)
Mfr.Part #
PC06A-20-39P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 39P GOLD SLDR CUP
Stock
2
In Stock :
2
Contact Style :
Pin
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Contacts :
39
Shell Size - Insert :
20-39
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gender :
Male
Termination :
Solder Cup
Number of Pins :
39
Datasheets
PC06A-20-39P(SR)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-20-39P(SR) Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26482 Series I, PC Series, it can be found in this category.It has 39 pins.Temperatures below 125°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Cable, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~125°C Operating Temperature.
PC06A-20-39P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-20-39P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-20-39P(SR) Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER