PC06A-20-16S(SR)
Mfr.Part #
PC06A-20-16S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 16P GOLD SLD CUP
Stock
2
In Stock :
2
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Style :
Socket
Number of Contacts :
16
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Neoprene
Published :
2016
Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
16
Current Rating :
13A
Radiation Hardening :
No
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Plating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
20-16
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
PC06A-20-16S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-20-16S(SR) Overview
PC06A-20-16S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-20-16S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-20-16S(SR) Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER