PC06A-18-32S(SR)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06A-18-32S(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 32P GOLD SLD CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Socket
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
32
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Shielding :
Unshielded
Gender :
FEMALE
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Published :
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions :
32
Mount :
Cable, Free Hanging
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Insert Material :
Neoprene
Datasheets
PC06A-18-32S(SR)
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-18-32S(SR) Overview
PC06A-18-32S(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-18-32S(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-18-32S(SR) Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER