PC06A-18-32S
Mfr.Part #
PC06A-18-32S
Description
CONN PLUG FMALE 32P GOLD SLD CUP
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Cable, Free Hanging
HTS Code :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
32
Solder Cup
ECCN Code :
EAR99
Published :
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
MIL Conformance :
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Neoprene
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Total Number of Contacts :
32
Plug, Female Sockets
Empty Shell :
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Additional Feature :
POLARIZED
Datasheets
PC06A-18-32S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-18-32S Overview
PC06A-18-32S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-18-32S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-18-32S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER