PC06A-18-11S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC06A-18-11S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG FMALE 11P GOLD SLD CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Socket
Radiation Hardening :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
No
HTS Code :
Total Number of Contacts :
11
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Neoprene
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Additional Feature :
POLARIZED
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Cable, Free Hanging
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
11
IEC Conformance :
Current Rating :
13A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Datasheets
PC06A-18-11S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-18-11S Overview
PC06A-18-11S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-18-11S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-18-11S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER