PC06A-18-11P
Mfr.Part #
PC06A-18-11P
Description
CONN PLUG MALE 11P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
POLARIZED
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Mixed Contacts :
No
DIN Conformance :
No
Contact Style :
Pin
Termination :
Solder Cup
Radiation Hardening :
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Number of Positions :
11
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Neoprene
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Current Rating :
13A
Backshell Type :
Solid
Mount :
Cable, Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
11
MIL Conformance :
Gender :
Male
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Empty Shell :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
PC06A-18-11P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-18-11P Overview
PC06A-18-11P Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-18-11P Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-18-11P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER