PC06A-16-26P(SR)
Mfr.Part #
PC06A-16-26P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 26P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Male
Insert Material :
Neoprene
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Solder Cup
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Cable, Free Hanging
Fastening Type :
Threaded
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Current Rating :
7.5A
Shielding :
Unshielded
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
26
Number of Pins :
26
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Datasheets
PC06A-16-26P(SR)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-16-26P(SR) Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins carton.Free Hanging (In-Line) is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the MIL-DTL-26482 Series I, PC Series.The device has 26 pins.Ideally, it should be used when the temperature is below 125°C.Temperature must be -55°C to operate this device.Many aspects of its Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut feature increase its effectiveness.Mounting of the part is based on Cable, Free Hanging.It runs at -55°C~125°C Operating Temperature.
PC06A-16-26P(SR) Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-16-26P(SR) Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-16-26P(SR) Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER