PC06A-16-23S
Mfr.Part #
PC06A-16-23S
Description
CONN PLUG FMALE 23P GOLD SLD CUP
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
POLARIZED
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Cable, Free Hanging
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Style :
Socket
IEC Conformance :
No
Backshell Material, Plating :
Aluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
HTS Code :
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
No
Gender :
Male
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
23
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Insert Material :
Neoprene
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
23
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
DIN Conformance :
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Termination :
Solder Cup
MIL Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
PC06A-16-23S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 23 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC06A-16-23S Overview
PC06A-16-23S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC06A-16-23S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC06A-16-23S Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER