PC0403-481K-RC
Mfr.Part #
PC0403-481K-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
480UH 10% POWER CHIP INDUCTOR
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Ratings :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package :
Series :
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Shielding :
Unshielded
Inductance :
480 μH
Current - Saturation (Isat) :
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance (DCR) :
Features :
Material - Core :
Datasheets
PC0403-481K-RC
Allied Components International PC0403-481K-RC
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD