PC00P-20-41S
Mfr.Part #
PC00P-20-41S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 41P GOLD SLD CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Clear Chromate over Bright Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Neoprene
Shielding :
Unshielded
Number of Contacts :
41
Series :
MIL-DTL-26482 Series I, PC
Orientation :
N (Normal)
Contact Style :
Socket
Current Rating :
7.5A
Feature :
Potted
Number of Positions :
41
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Solder Cup
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
PC00P-20-41S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Solder Cup Gold Clear Chromate over Bright Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
PC00P-20-41S Overview
PC00P-20-41S Features
MIL-DTL-26482 Series I, PC series
PC00P-20-41S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
PC00P-20-41S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER